Udzielenie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób samochodem osobowym lub pojazdem przeznaczonym do przewozu od 7 do 9 osób

Jednostka organizacyjna Urzędu
Departament Obsługi Mieszkańców
Kategoria usług
Transport i ruch drogowy

Podstawowe informacje

Udzielenie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób samochodem osobowym lub pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 osób i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.


Kogo dotyczy

Przewoźników


Wymagane dokumenty

  1. Wniosek o udzielenie licencji.
  2. Oświadczenie przedsiębiorcy o spełnianiu wymogu dobrej reputacji, o którym mowa w art. 5c ust. 1 pkt 1 ustawy o transporcie drogowym.
  3. Zaświadczenie o niekaralności pobrane z Krajowego Rejestru Karnego (opatrzone datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed złożeniem wniosku) potwierdzające, że przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy, zatrudnieni przez niego kierowcy oraz osoby nie zatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz wykonujące osobiście przewóz na jego rzecz, spełniają warunki o których mowa w art. 5c ust. 1 pkt 4 ustawy o transporcie drogowym.
  4. Prawo jazdy kat. B przedsiębiorcy osobiście wykonującego przewozy i kierowców wykonujących przewozy.
  5. Orzeczenie lekarskie i psychologiczne, potwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy, przedsiębiorcy osobiście wykonującego przewozy i kierowców wykonujących przewozy.
  6. Wykaz pojazdów oraz krajowy dokument dopuszczający pojazd do ruchu, a w przypadku, gdy przedsiębiorca nie jest właścicielem pojazdu, dokument potwierdzający prawo do dysponowania nim.
  7. Dowód uiszczenia opłaty za wydanie licencji.

UWAGA, WAŻNA INFORMACJA

Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1123) przedsiębiorcy posiadający licencje wydane przed 17 września 2023 r., obowiązani są w terminie do dnia 31 marca 2024 r. przedłożyć organowi, który udzielił ww. uprawnień, dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań określonych w art. 5c ust. 1 pkt. 4 i 6 oraz art. 8 ust. 3 pkt 3a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 2201 ze zm.):

  1. zaświadczenie o niekaralności (pobrane z Krajowego Rejestru Karnego) opatrzone datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed złożeniem wniosku, potwierdzające, że przedsiębiorca osobiście wykonujący przewóz, zatrudnieni przez niego kierowcy oraz osoby nie zatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz wykonujące osobiście przewóz na jego rzecz nie byli prawomocnie skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także za przestępstwa, o których mowa w art. 59 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomani, a ponadto nie orzeczono prawomocnie wobec nich zakazu wykonywania zawodu kierowcy,
  2. dokumenty potwierdzające spełnienie przez przedsiębiorę osobiście wykonującego przewóz, zatrudnionych przez niego kierowców oraz osób nie zatrudnionych przez przedsiębiorcę, lecz wykonujących osobiście przewóz na jego rzecz wymagań określonych w art. 39a ust. 1 pkt 2-4 ustawy o transporcie drogowym:

- prawo jazdy kategorii B,

- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwskazań zdrowotnych  do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy (wystawione przez lekarza uprawnionego do badań profilaktycznych i posiadającego dodatkowo uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich kierowców),

- orzeczenie psychologiczne stwierdzające brak przeciwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

W przypadku nie złożenia do tutejszego organu ww. dokumentów w terminie do dnia 31 marca 2024 r., licencje wydane według poprzednio obowiązujących przepisów, stracą swoją ważność z dniem 1 lipca 2024 r.


Czas realizacji

Nie później niż w ciągu miesiąca, a w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania


Opłaty

  1. Tytuł płatności: Opłata za wydanie licencji na wykonywanie transportu drogowego samochodem osobowym lub za wydanie licencji na wykonywanie transportu pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą
    • Opłata za udzielenie licencji na okres:
      • od 2 do 15 lat – 320zł
      • powyżej 15 do 30 lat – 380zł
      • powyżej 30 do 50 lat – 450zł
    • Za wydanie wypisu z licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym lub pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą na każdy pojazd zgłoszony we wniosku o udzielenie licencji pobiera się opłatę w wysokości 11 % opłaty, opłaty jak za udzielenie licencji.
    • Za wydanie dodatkowego wypisu z licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób samochodem osobowym lub pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą na każdy pojazd niezgłoszony we wniosku o udzielenie licencji pobiera się opłatę w wysokości 11 % opłaty, opłaty jak za udzielenie licencji.
    • Opłaty dokonać można za pomocą przelewu bankowego na rachunek Urzędu numer: 09 1240 5211 1111 0010 5270 5833
  2. Tytuł płatności: Opłata skarbowa za pełnomocnictwo
    Kwota: 17 zł (od każdego stosunku pełnomocnictwa)
    Opłaty dokonać można za pomocą przelewu bankowego na rachunek Urzędu numer: 26 1240 5211 1111 0010 3553 3132
  3. Ponadto dokonanie płatności jest możliwe:
    • kartą płatniczą na stanowisku obsługi
    • gotówką lub kartą w kasie Urzędu (parter pokój nr 7, kasa czynna w godzinach 8:00 - 15:00, przerwa techniczna 11:00-12:00)
  4. Wpłat bez prowizji na konto Urzędu Miejskiego można dokonywać również w następujących placówkach Banku PEKAO S.A.:
    • I Oddział w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 40, 15-092 Białystok
    • II Oddział w Białymstoku, Filia 5 w Białymstoku, ul. Porzeczkowa 14, 15-815 Białystok
    • Oddział w Białymstoku, ul. Rynek Kościuszki 7, 15-950 Białystok
    • I Oddział w Białymstoku, ul. Zielonogórska 2, 15-674 Białystok

Miejsce załatwienia sprawy

Urząd Miejski w Białymstoku
Departament Obsługi Mieszkańców
Referat Obsługi Przedsiębiorców
Branickiego 3/5, III piętro - pok. 319
15-085 Białystok

Kontakt telefoniczny

Numer telefonu: 85 879 7979


Załatwienie sprawy przez internet i przydatne linki

eKolejka - zamów kolejkę w sprawie

Licencja na stronie biznes.gov.pl

Istnieje także możliwość skorzystania z formularza pisma ogólnego poprzez rządową platformę gov.pl.


Tryb odwoławczy

Od decyzji stronie przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.


Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym
  • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 sierpnia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 5 grudnia 2019 r. w sprawie wzorów zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i wzorów licencji na wykonywanie transportu drogowego oraz wypisów z tych dokumentów
  • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
  • Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców
  • Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

Feedback

Formularz zgłaszania uwag.

Podaj wynik działania matematycznego:

Powrót na początek strony